Márton a Zeneakadémián végzett zeneszerzés szakon, és több versenyen is dobogós helyen végzett. Számomra először az Ineffable zenekarban tűnt fel, de ebből két éve kivált. Azóta a saját zenekarával lép fel klubokban, idén pedig megjelent az első albumuk Still Searching címen, mely csak saját kompozíciókat tartalmaz. A Nemzeti Tehetségprogramba (Nemzeti Tehetség Központ Talentum Hungarica program) beválasztották az évvégén őket. A zeneszerzésről és a terveiről kérdezem az ifjú zongoristát.
- Irk Réka / Jazz.hu: Erdélyből érkeztél Budapestre. Mennyire volt nehéz vagy könnyű a beilleszkedés?
- Lukács Márton: Nem volt különösebben nehéz, amikor idejöttem voltak már itt élő ismerőseim, barátaim. Már korábban is sokszor jártam Budapesten, ismertem valamennyire a várost.
- Irk Réka / Jazz.hu: Az egyetemen kiknél tanultál? Milyen versenyeken jártál? A legutóbbira hogyan készültél, mennyit dolgoztál a big bandre írt darabbal a Magyar Jazz Szövetség által kiírt versenyre?
- Lukács Márton: Az egyetemen dr. Binder Károly és Faragó Béla voltak a jazz- és klasszikus zeneszerzéstanáraim. Az előző évben voltam – mostanában – a legtöbb versenyen: első díjat nyertem Svájcban a Langnau Jazz Nights nemzetközi jazz-zongora versenyén, és két big band kompozícióm lett díjazott, egyik II. helyezett lett a South London Jazz Orchestra versenyén, legutóbb pedig a Magyar Jazz Szövetség zeneszerző versenyén kaptam III. díjat. Az elmúlt években több darabot is írtam big bandre hangszerelve, sok időt töltöttem azzal, hogy minél jobban megismerjem a nagyzenekari jazz lehetőségeit is.
- Irk Réka / Jazz.hu: Úgy látom, a fúziós zene érdekel. Az Ineffable nagyon a populáris felé mozdult el, miután kiléptél tőlük, míg a saját zenekarod a mainstreamhez van közelebb, azok a hatások érvényesülnek a kompozícióidban, de a mai elektronikai hangzást sem hagyod ki. Mi a legfontosabb számodra a zeneszerzésnél?
- Lukács Márton: A legfontosabb szerintem az, hogy valami egyedit tudjak létrehozni, megtalálni egy saját hangzásvilágot, akár hangszínben, kompozíciós technikában, játékban.
A zene sok szegmense érdekel, jazzen kívül foglalkozok kortárs komolyzenével, elektronikus zenével és zenei produkcióval, utómunkával is. A saját projektjeimben ezek találkoznak: a szólóprojektemben (és az élő live set megvalósításában) a jazz/improvizáció és elektronikus zene, sound design, a trióban pedig inkább a komolyzene, neo-soul hatások érvényesülnek. Ugyancsak fúziós jazzt játszunk például a Jurisits Tamás Grouppal vagy a Lawn Dogs-szal, az ilyen zenék tényleg közel állnak hozzám.
- Irk Réka / Jazz.hu: A Still Searching lemezed rendkívül közönségbarátnak érzem, kellemes hallgatni, abszolút a harmóniákra törekszel, miközben a tartalom is megvan benne. Kik szerepelnek még a lemezen?
- Lukács Márton: Igen, általában a harmónia vezeti ezeket a kompozíciókat, még a komplexebb ritmusok/dallamok mellett is. Siklós Kornél dobol és Suke Sándor nagybőgőzik, a darabjaimhoz mindketten hoztak a saját világukból, amiből létrejött a trió hangzása.
- Irk Réka / Jazz.hu: Milyen inspirációid voltak a lemezkészítésnél?
- Lukács Márton: A lemezen lévő darabokat az utóbbi 3-4 évben írtam, más-más hatások alatt, így talán eléggé különbözőek. Ebben a projektben inspirált például, Brad Mehldau, Bill Laurance, Alfa Mist.
- Irk Réka / Jazz.hu: Hogyan tovább? Mik a terveid a közeljövőben?
- Lukács Márton: A közeljövőben többek között a saját projektjeimmel szeretnék minél több helyre eljutni, itthon és külföldön, élőben játszani a már megjelent anyagokat. A trióval a Talentum Hungaricum program által még tavasszal fel fogunk venni egy új EP-t, 2-3 új kompozíciómmal. Ez és a tervek szerint egy újabb szóló anyag is megjelenik az év első felében. Ezeken kívül jelenleg dolgozom egy új zongoradarab-sorozaton, ami szintén idén lesz kiadva.
A következő koncertjei a triónak:
04.10 - Lukács Márton Trio - Zalaegerszeg
04.16 - Lukács Márton Trio - MÜPA hangulatkoncert
05.14 - Lukács Márton Trio - JAZZFEST BUDAPEST - IF Cafe
Fotó: Lukács Márton