fbpx
Print this page

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

2026. április 01.

A zenészeknek és a csillagászoknak nem mondok újat ezzel, de amikor elkezdtem sorra venni az elmúlt év jazzben gazdag eseményeit, akkor a blues formát választottam, hiszen a Föld bolygó két alapegysége, a holdfázisok és a blues-forma egyaránt 12 fázisból, azaz ütemből áll. Így merészeltem ezt a rendszert alapul venni a visszatekintéshez. A 12 ütem meglesz, de a szólók ezúttal rövidek lesznek.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 4.  – BJC, Harmónia Jazzműhely

Nem lehet elégszer elmondani, hogy a magyar jazz zenészek mennyire jók. Tényleg, mint a mondás tartja: nagy halak kis vízben. Ismervén a felhozatalt, a koncerteken biztosra lehet menni a színvonalat illetően. A színvonal tartása mellett az igazi jazz egyik ismérvének megfelelően, minden alkalommal másként szól minden.
Urbán Orsiék adtak egy igen jó, pörgős koncertet a Harmónia szervezésében. Orsiék ezúttal modernebb fúziós dolgokkal készültek, nagyszerűen összecsiszolták a kiválasztott zenéket a zenekar hangzásával, amelyhez a gitár rengeteget hozzátett. Urbán Orsi énekelt és időnként egy Yamaha „keytar”-on, azaz egyfajta szintetizátoron is játszott, Kollmann Gábor altszaxofonozott, Birta Miki gitározott, Hárs Viktor basszusgitározott és Banai Szilárd dobolt.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 5.  – Müpa

„Oberklasse”, a legfelső szint a javából, Wynton Marsalis & The Jazz at Lincoln Center Orchestra. Eszméletlenül szóltak végig, zenei Kánaán. Érdekes, az első percekben halknak tűnt a zenekar, de aztán hamar rájöttem, hogy éppen nem, pontosan úgy szóltak, ahogyan egy ilyen zenének meg kell szólalnia. Sajnos csak nagyon ritkán hallom ezt a hihetetlenül összecsiszolt soundot, pedig elviselném gyakrabban is. A szólók mind ott voltak, külön kiemelném a nagyszerű Alexa Tarantino-t, aki egyetlen hölgyként végig olyanokat fújt, hogy a többi törzstag is elismerően bólogatott rá. És persze, Wynton Marsalis, aki ezúttal is inkább csapatjátékosként muzsikált, de a rövid szólói nagyon rendben voltak. Ha már a szólistáknál tartunk, a koncert fontos részeként, egyben szép gesztusként Wynton Marsalis a színpadra szólította Szalóky Balázst, aki csöppet sem megilletődve, gyönyörűen szólózott, nagy pillanatok voltak. Érdekesség és mifelénk ritkaság, hogy ők szokás szerint monitor hangfalak nélkül játszottak. Fényképet nem én készítettem, mert nem kértünk előzetesen engedélyt ilyen tevékenységre.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 7.  –  Müpa

Egy másik legenda, Jan Garbarek látogatott el ismét mifelénk. Sokszor hallottam már, de mint a nagy zenészek, ő is megunhatatlan. A szokásos, igen magas színvonalú gyönyörű zene és az egyedi hangzás ezúttal is elkábította a közönséget. Nem véletlen, hogy Garbarek ötven éve töretlenül csillog a pódiumokon és a lemezeken. A kíséret is nagyszerű volt, Rainer Brüninghaus zongorázott, Yuri Daniel basszusgitározott és az örökifjú Trilok Gurtu ismét bemutatta, hogy a töltött vizesvödörtől kezdve mindenféle egyéb tárgyon is képes izgalmas, bizsergető lüktetést és hangzást előállítani.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 11.  –  BJC, Harmónia Jazzműhely

Pallai Péter előre szólt: vigyázzunk, a csaj fenomenális! Emma Smith adott koncertet egy fantasztikus magyar trióval, Oláh Krisztán zongorázott, Fonay Tibor nagybőgőzött és Serei Dániel dobolt. Az év egyik kiemelkedő koncertjét láthattam, hallhattam. Emma Smith karrierje meredeken emelkedik, az Egyesült Államokban is felfigyeltek már rá, gyakran koncertezik az óceán túlpartján. Az egész koncerten érződött a hihetetlen kémia a zenészek között. A trió nagyon odatette magát, és természetesen Emma is. Reveláció volt, ahogy a négy muzsikus egymással játszott, iskolapélda arra, hogy milyen egy minden porcikájában kihegyezett koncert. Ez nem előkelő hely és jegyár kérdése, és ha megtörténik, nemcsak a közönség, hanem maguk a zenészek számára is örök emlék marad. Emmán látszott, hogy teljesen elájult a számára eddig ismeretlen zenekartól, nem csodálkoztam volna, ha ott a színpadon mindhárom zenésznek megkéri a kezét. A ráadásnál Emma színpadra hívta a nézőként jelen lévő ifjabb Oláh Kálmánt, aki viharsebesen összerakta a szopránszaxit és nyomott egy nagy szólót. A koncert után a nézők alig akartak hazamenni, Emmával és Krisztiánékkal beszélgettek még hosszasan.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 14. –  Muzikum

Az egykori BJC helyén jelenleg működő Muzikumban már jártam egy hónappal korábban, de most Pallai Péterrel és Irk Rékával együtt mentünk a Pepita Klub szvingtánc estélyére. Az est zenekara ezúttal a Seriously Swinging Six volt. Tűzkő Salamon trombitált, Papp Mátyás harsonázott, Papp Márton altszaxofonozott, Grócz Árpád gitározott, Sárkány Sándor nagybőgőzött és Cseh Balázs dobolt.
Péter gyakran emlegette, hogy annak idején a jazz zenére világszerte táncoltak, londoni élete elején Péter is rendszeresen járt ezekre a táncos koncertekre. Ezért is hívtam el őt erre az alkalomra. Amint beindult a zene és a tánc, annyit láttam, hogy Péter 85 évesen lerúgta az utcai cipőjét és felkért egy hölgyet, majd a világ legtermészetesebb módján ott ropta a levegőtlen, fülledt teremben a többiekkel. Nagy látvány volt.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 18. – BJC, Harmónia Jazzműhely

Az egyik legkiválóbb hazai énekesnő, Szőke Niki koncertjét mindig izgatottan várom, ezúttal is kitett magáért mind Niki, mind pedig a zenekar. Az est különleges vendége Fekete-Kovács Kornél volt, a zenekarban Farkas Attila zongorázott, Barcza Horváth József nagybőgőn játszott. Bejött a „Jazz az élet” effektus, ugyanis az eredetileg megadott felállás szerint Csízi László dobolt – volna –, de egy enyhébb probléma miatt a mit sem sejtő, nézőként érkezett Richter Ambrusnak kellett beugrania Laci helyére, és neki kellett végigdobolnia a teljes koncertet. Ilyen előjelek után kaptunk egy nagyszerű, igazán spontán, de végig nagyon dögös, inspiráló estét.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 22.  – Érd, Poirot, Érdi Jazz Klub

Az Irk Réka értő szervezésében működő Érdi Jazzklub áprilisi koncertjén a Varga Tivadar – Gayer Ferenc – Weszely János klasszikus jazz trió játszott. Vendégként pár számban beszállt az érdi illetőségű Horváth Szabolcs is. Szeretem a kis helyeket, sokkal intimebb a hangulat, a zenei finomságok is jobban kijönnek testközelből. Ahogy láttam, a zenészek is lubickoltak ebben a hangulatban, egy kellemes, jó hangulatú, jófajta szvinggel átitatott koncertet kaptunk.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 25.  – BJC, Harmónia Jazzműhely

A Budapest Jazz Orchestra látogatott el a BJC-be és az ezerszínű big band zenei világot hozták magukkal. Nagy örömömre Friedrich Károly, a nagyszerű harsonás és jazztörténész, fűzött érdekes történeteket az elhangzó zenékhez. A BJO árnyalt hangzásokkal játszotta a nagykönyvi klasszikusokat. Nagy szving ment egész este.
Ha mindez nem lett volna elég, a nagykoncert utáni jam session is frenetikusan sikerült. Nagy Iván vezérletével régebbi, New Orleans-i gyökerű tradicionális zenét játszott egy átlagos big bandet kitevő méretű alkalmi zenekar. Négy trombitás mellett három fafúvós, két zongorista, két bőgős, két dobos és ugyancsak két énekesnő, valamint egy gitáros jamelt fél éjszakán keresztül. Nagy pillanat volt, amint Horváth Szabi beült három számra zongorázni, a fél zenekar őt nézte, akkorát játszott.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 27.  – Gellérthegy, Filozófusok kertje

Kleb Attila nagyszerű kezdeményezésére ezúttal immár másodszor került sor a hajnali, napfelkeltének hódoló különleges hangulatú koncertre. Ezúttal is meglehetősen szép számú közönség gyűlt össze a szabadtéren, hogy Borbély Mihály, Gyémánt Bálint, Ajtai Péter és G. Szabó Hunor napcsalogató, meditatív, gyönyörű zenéjét hallgassák. Szakrális hangulat volt, illett a helyhez, és a tavalyitól eltérően a Nap teljes pompájában mutatta meg magát. 2024-ben csak villantott egyet, majd másodpercekkel később már ismét magára kapta a ruháit, helyesebben mondva eltűnt a felhőkben.
Az idei hangulatot fokozta még egy különleges zenei csemege is, a Tenores di Orosei quartet népzenei ihletésű, egészen egyéni hangzású különleges énekkel köszöntötte a napfelkeltét.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Április 30.  – Nemzetközi Jazznap - Müpa, Jedermann, BJC

A Jazznap keretében a Müpa már évek óta rendez jobbnál jobb koncerteket. Ezen a hosszú délutánból késő estébe nyúló koncerten három zenekar lépett fel. Négyessy Barnabás quintetté bővült quartetje nyitotta meg a sort. Barni a sok nagyszerű fiatal gitáros közül egyéni hangjával és zenei stílusával a Babos Gitárversenyen tűnt fel és rögtön különdíjat is kiérdemelt. Csendes, elgondolkodtató, lágy harmóniákban gazdag zenéje ezúttal is elragadott. A zenekarban Banyó Bálint és Lachegyi Máté zongorázott, Barakonyi Brúnó bőgőzött, Fábry Adonisz dobolt és természetesen Négyessy Barnabás gitározott.
A második koncerten a Horváth Szabolcs Quartet játszott. Amikor a kirobbanóan tehetséges fiatalok feszegetik a határokat, az mindig érdekes. Így volt ezúttal is, Szabi és zenésztársai: Korbeli Ferenc gitáron, Vörös Zsolt basszusgitáron, Fazekas Tamás pedig dobokon brillíroztak.
Az est – de csak Müpa-beli – utolsó zenekara a mai magyar jazz egyik legizgalmasabb formációja, a Tzumo Gypsy Dreams volt. Csodálatos zenét játszottak a Müpa szintúgy tökéletes akusztikájában. Nagy öröm látni és hallgatni, hogy Tzumo kreativitása változatlanul virágzik. A szeptett felállás rengeteg lehetőséget nyújt a kísérletezésre, ráadásul nagyon all stars csapat játszott a színpadon. Tzumo zongorázott, Pozsár Eszter fuvolán, Bacsó Kristóf tenor- és szopránszaxofonon, Lakatos ’Pecek’ Krisztián nagybőgőn, Németh Ferenc dobokon, Czibere József pedig ütőhangszereken muzsikált nagyokat, Szabó Gabriella szokás szerint gyönyörűen énekelt. Élvezet volt belemerülni Tzumo zenei világába. A koncert vége felé Tzumo szép gesztusaként az előző két zenekar vezetői is csatlakoztak, Horváth Szabi ült a zongorához, Négyessy Barni gitározott, Tzumo pedig szintetizátorra váltott. A közönség vastapssal köszönte meg a koncertet, amely a délutáni két másik zenekar produkciójával együtt igazán méltó volt a Jazznaphoz.
Persze, még korántsem volt vége az estének. Ha már Jazznap, a Müpából átugrottunk a Jedermannba, a szokásos tüzes jam sessionok földjére. Cseke Dániel tenorszaxin, Ajtai Péter nagybőgőn és Porteleki Áron dobokon zúzott. Nagy energiával játszottak. A műsor során befutottak más magyar és külföldi jazzerek is. Nagy hangulat volt végig.
A Jedermann után még átmentünk a BJC-be, nehogy már kimaradjon a sorból ezen a napon. A nagykoncert és a jam közti szünetben a klub előtti járdaszakaszon zajlott a nagybetűs jazzélet. Fekete öves nagy öregek, ifjú titánok, különböző koncertekről beesett zenészek tárgyalták a tárgyalnivalókat, bármeddig el tudnám hallgatni a jazzer dumát. Élveztem is a hangulatot, aztán még fölugrottam a jamre is egy kis laza szvingre. Közben rápillantottam az órámra is, és láttam, hogy már fél órája elmúlt az április.

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

A 2025-ös kaleidoszkóp blues – április

Folyt.köv.

 

Fotó: Sztraka Ferenc, Csibi Szilvia/Müpa