A Dobsa Sándor nevéhez köthető zenekart 1948-ban alapította a Magyar Rádió, majd 1963-ban átalakult és kapta a Stúdió 11 nevet Zsoldos Imre és Dobsa Sándor vezetése alatt; a 11-es szám a 11 tagot jelölte. Sokat láthattuk a táncdalfesztiválok alkalmával és más tánczenés közvetítés apropójából.
Olyan, a jazzben is ismert nevek tűntek fel a zenekarban, mint Fekete István, Tomsits Rudolf trombitás, Csepregi Gyula szaxofonos, László Attila gitáros, Dörnyei Gábor dobos, Berkes Balázs nagybőgős.
A zenekar zongoristáját, Rátonyi Róbertet kérdezem a zenekar múltjáról és a nagy ünnepi koncertjükről.
- Irk Réka / Jazz.hu: Mióta vagy a tagja a Stúdió 11-nek? Hogy lehet bekerülni ebbe az együttesbe?
- Rátonyi Róbert: 1994 óta vagyok a zenekar tagja, kezdetben második billentyűsként, 2005-től, Dobsa Sándor sajnálatos halála után pedig az együttes zongoristája lettem.
A Stúdió 11-be való bekerülés előfeltétele mindig egy igen magas, elsősorban szakmai színvonal, ill. tudás. Minden stílusban jártasnak kell lenni, hangszer-technikailag képzettnek kell lenni és a professzionális kotta olvasás elengedhetetlen.
- Irk Réka / Jazz.hu: A zenekar mindenféle stílusban játszott a kezdetektől, amit csak a rádió elvárt. Hogyan alakult ez a rendszerváltás óta? Nagy váltás lehetett, mikor már nem a Magyar Rádióhoz tartozott az együttes, melyik irányba orientálódjatok. A háttér elvesztése óta, milyen támogatásból tudjátok életben tartani a működéseteket?
- Rátonyi Róbert: Az elbocsájtásunk a rádió akkori vezetőségének a döntése volt.
A zenekar igyekezett a kor divatos, új zenei irányzatainak előadóit folyamatosan kiszolgálni, kísérni, emellett egyre inkább a jazzes hangvétel felé orientálódtunk. Ez elsősorban az instrumentális megszólalásunkkor jellemző, de természetesen ugyanúgy helyet kap a repertoárunkban, akár saját kompozíciók vagy hangszerelések formájában is, a soul, funky, jazz-rock és swing stílus.
Nyilvános kulturális pályázatok segítségével tudjuk a zenekart életben tartani.
- IR / Jazz.hu: Számodra milyen nagyobb, örök emlékű koncertek maradtak meg, amikre szívesen emlékszel?
- RR: Emlékezetes koncertek voltak 2015-ben a G. Dénes György emlékkoncert (Müpa), Billy Cobham Eszterházi Kastély és BMC koncert, Frank Sinatra Jr koncert, 2010-ben Jaco Pastorius emlékkoncert, Victor Bailey és Peter Erskine (Müpa).
- IR / Jazz.hu: Jelenleg ki, milyen hangszeren játszik a mostani felállásban?
- RR: Rátonyi Róbert – zongora, Tóth Gyula – gitár, Boegán Péter – dob, Takács Donát – basszusgitár, Gátos Iván - billentyűs hangszerek, Zsoldos Dániel – ütőhangszerek, Barbinek Gábor – harsona, Nagy Balázs – alt-, szopránszaxofon, Kalmus Pál – bariton-, alt- , szopránszaxofon, Csejtei Ákos - tenorszaxofon, fuvola, Csizmadia Gábor – trombita, Magyar Ferenc - trombita
- IR / Jazz.hu: A Müpában május végén adtok születésnapi koncertet. Hogyan készültök erre az alkalomra, kik lesznek a vendégek?
- RR: A 60 éves jubileumi koncert vendégei: Koós Réka, Szőke Nikolett, Vastag Tamás és Király Viktor, műsorvezető: Csonka András. Javában folynak a próbák és megpróbálunk egy átfogó, ha nem is teljes (szinte lehetetlen) képet adni a zenekar múltjából és jelenéből, sok videó és fénykép bejátszásokkal.
- Irk Réka / Jazz.hu: Mi az, amit kívánsz a zenekarnak a következő húsz évre?
- Rátonyi Róbert: Az elkövetkező 20 évre a jelenlegi sikeres, aktív koncertjeink számának a növekedését és minden egyes zenekari tagnak még hosszú együtt zenélést, a jelenlegi jó hangulatú színvonalas muzsikálást kívánok.
Stúdió 11 - 60 év • 2023. május 27. • 20:00 • Müpa
Fotó: Müpa